Przepis na bezpieczeństwo transportu

with Brak komentarzy

Dlaczego bezpieczeństwo transportu spędza Ci sen z powiek?

Ponad 73% firm dostrzega duży problem związany z bezpieczeństwem transportu. Niechlubny prym wiedzie tu transport drogowy. Ponadto bardziej narażony na zagrożenia związane z kradzieżami jest obszar Europy Wschodniej. Najczęściej łupem złodziei padają farmaceutyki, elektronika oraz produkty o wysokiej wartości (wyroby jubilerskie czy zegarmistrzowskie).

Dla każdej firmy zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jest priorytetem. Na szczęście z pomocą przychodzi informatyka i takie technologie jak kamery IP, RTLS, kody kreskowe/QR, znaczniki RFID i aplikacje mobilne. Połączenie wszystkich tych elementów tworzy rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo transportu.

 

Nawigacja – element większej układanki

Flota zaopatrzona w nadajniki GPS to podstawa. W dzisiejszych czasach moduł GPS/GPRS to standardowe wyposażenie chociażby smartfonów, więc nie dziwi fakt, że nawigacja satelitarna jest powszechnym narzędziem kierowców. Jednak proste wyznaczanie trasy z punktu A do punktu B to za mało. Branża transportowa potrzebuje bardziej zaawansowanych rozwiązań. Konieczne jest wyznaczanie optymalnej trasy uwzględniającej wiele czynników, pozwalając minimalizować koszty transportu – bo lepiej wytyczona trasa, to niższe koszty, krótszy czas pracy kierowców, szybciej i sprawniej dostarczone przesyłki. Na tę potrzebę odpowiadają firmy IT tworząc rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo transportowanych przesyłek.

 

Monitoring dla większego bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo transportuDo niedawna problemem było określenie, na jakim etapie łańcucha dostaw giną przesyłki i kto jest odpowiedzialny za sprzeniewierzenie transportowanych dóbr. Można stosować bramki, kamery, roboczą odzież nieklejącą, stosować prowokacje w postaci zakupów kontrolowanych, czy osobowe źródła informacji. Nie zawsze te sposoby są skuteczne, można mieć też wątpliwości, co do etyczności niektórych z nich. Dodatkowo bez odpowiednich narzędzi trudno kontrolować to, co dzieje się z przesyłką w transporcie.

Z tego względu warto wdrożyć system, który wizualizuje trasę kierowcy, przekazując obraz w czasie rzeczywistym do spedytorów i automatycznie przesyła alerty, gdy tylko pojawiają się jakiekolwiek odstępstwa od zaplanowanych działań. System sam zaalarmuje właściwe osoby o ryzykownych zdarzeniach, a to pozwoli w porę podjąć właściwe kroki.

 

Bądź czujny

Mimo zabezpieczeń w postaci systemów trackingowych, wybierając kontrahentów należy zachować czujność. Obecnie giełdy transportowe mnożą się jak grzyby po deszczu. Jeśli nie zweryfikuje się odpowiednio firmy, z którą planuje się podjąć współpracę może to być uciążliwe w skutkach.

Niezbędne kroki to:

  • Sprawdzenie, jak długo działa firma – warto wybierać firmy, które działają na rynku co najmniej od roku lub dwóch lat
  • Weryfikacja dokumentów rejestrowych firmy
  • Weryfikacja aktywności podanych numerów telefonu i adresów e-mail
  • Sprawdzenie, czy firma nie jest w stanie upadłości lub w likwidacji oraz czy nie zalega z płatnością składek
  • Wgląd w polisę ubezpieczeniową
  • Zebranie referencji kontrahenta

 

Własny system aukcyjny

Dobrą praktyką jest budowanie bazy zaufanych kontrahentów. Takie działanie minimalizuje ryzyko podjęcia współpracy z nierzetelną firmą, a także zmniejsza czas, jaki należy przeznaczyć na weryfikację potencjalnych przewoźników z giełd transportowych.

Jednakże posiadanie nawet najbogatszej bazy nie usprawnia działań związanych z wyborem najlepszej oferty. Dlatego warto pomyśleć o własnym module aukcyjnym, który będzie automatycznie tworzył aukcje spotowe, wysyłał zapytania do kontrahentów i wybierze najkorzystniejszą ofertę.

Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz wdrażając rozwiązania informatyczne kontrolujące transport będziesz spać spokojniej, a Twoja firma nie będzie narażona na straty wynikające ze współpracy z nieuczciwym kontrahentem lub pracownikiem.

Potrzebujesz więcej informacji? Jesteśmy do Twojej dyspozycji!