Zintegrowany system TMS – jaką daje przewagę?

with Brak komentarzy

Coraz bardziej zaawansowane możliwości technologiczne pozwalają na efektywne wsparcie firm zarówno w planowaniu, jak i monitorowaniu transportu. Różnorodność dostępnego oprogramowania umożliwia usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa na wszystkich poziomach jego działalności. Jednym z popularniejszych, kompleksowych rozwiązań tego rodzaju jest zintegrowany system TMS – jaką daje przewagę i dlaczego warto go wykorzystywać?

Czym jest system TMS?

tms

Rozwiązania typu TMS (Transportation Management System) są zaliczane do nowoczesnych systemów informatycznych, które w znacznym stopniu ułatwiają kompleksowe zarządzanie transportem – począwszy od jego planowania, poprzez monitorowanie, aż po dokonywanie podsumowań wykonanych usług. Spośród podstawowych zastosowań tego systemu warto wskazać przede wszystkim tworzenie optymalnych tras przewozów, efektywne zarządzanie zleceniami, a także projektowanie algorytmów umożliwiających rozliczanie procesów logistycznych. Funkcjonalność rozwiązań TMS sprawia, że doskonale sprawdzają się one w wielu branżach, między innymi w firmach spedycyjnych, zajmujących się dystrybucją i handlem czy też posiadających własny tabor samochodowy.

Możliwości wszechstronnego
oprogramowania.

Dzięki szerokiemu zakresowi funkcjonalności rozwiązań TMS mogą one być wykorzystywane w celu pełnego zintegrowania wszystkich procesów logistycznych. To jedno, wielozadaniowe narzędzie jest bowiem zdolne do kompletnej i ciągłej współpracy z innymi systemami zewnętrznymi. Wszechstronne oprogramowanie TMS bez problemów łączy swoje bazy danych z giełdami ładunkowymi, systemami telematycznymi, finansowo-księgowymi oraz mapami cyfrowymi. W konsekwencji możliwa staje się ustandaryzowana, a co równie istotne – automatyczna komunikacja pomiędzy kolejnymi uczestnikami łańcucha dostaw. Działający wieloobszarowo system TMS jest w stanie sprawnie zarządzać przedsiębiorstwami zajmującymi się niemalże każdym rodzajem rodzajami spedycji zarówno drogowej, lotniczej, kolejowej, jak i morskiej.

Zalety systemu TMS.

Odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb biznesowych klienta system TMS pozwala na wyraźnie zmniejszenie dotychczasowych kosztów transportu poprzez wybranie najbardziej korzystnych tras przejazdów oraz pełne wykorzystanie floty. Poza tym, zintegrowanie poszczególnych odcinków procesów logistycznych przyczynia się do przyspieszenia wymiany informacji, które zawsze są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Niewątpliwym atutem korzystania z systemu TMS jest również intuicyjność jego obsługi i znaczne obniżenie ryzyka popełniania błędów przez pracowników. Zarządzającymi siecią transportową zyskują ponadto szansę bieżącego monitoringu przeprowadzanych działań, a dodatkowo kontroli odchyleń od wcześniej założonego planu.
Nowoczesny i kompleksowy system TMS charakteryzuje się możliwością konfigurowania działań wszystkich odcinków łańcucha dostaw. Wspomaga planowanie, monitoring, a także rozliczanie procesów transportowych przy współpracy z oprogramowaniami zewnętrznymi. Wszechstronne zastosowanie rozwiązań TMS pozwala ułatwić codzienną pracę dyspozytorom, zarządzającym oraz osobom zajmującym się hubami przeładunkowymi.