Po co RFID w łańcuchu dostaw

with Brak komentarzy

Technologia identyfikacji radiowej (RFID) oferuje wiele korzyści, które mogą znacznie ograniczyć straty w łańcuchu dostaw.

RFID to metoda automatycznej identyfikacji przy użyciu fal radiowych. Znacznik RFID zawierający mikroczip i antenę jest czymś więcej niż tylko niewielką poprawą technologii kodów kreskowych. RFID zapewnia pełną i ciągłą widoczność podczas produkcji, wysyłki, magazynowania i sprzedaży. Czytnik RFID może odczytać ponad tysiąc tagów w niespełna kilka sekund. Sczytane dane przesyłane są do systemu IT, gdzie są odpowiednio wykorzystane.

Ponad 10 lat temu sieć sklepów Walmart była jedną z pierwszych firm wdrażających RFID, żeby śledzić palety z towarem na każdym etapie łańcucha dostaw – od dostawcy do centrów dystrybucji. W 2010 r. Olbrzym detalista przedstawił plany umieszczania znaczników RFID na pojedynczych produktach. Inne sieci handlowe poszły jego śladami.

Jednym z celów wdrożenia technologii RFID jest śledzenie dokładnej lokalizacji danego elementu w dowolnym miejscu w łańcuchu dostaw lub w sklepie.

RFID ma wiele innych zastosowań w łańcuchu dostaw.

  • RFID pozwala śledzić produkty od momentu ich wytworzenia w fabryce, po dostawę do klienta.
  • Sieci handlowe mogą wykorzystywać RFID do określania pozycji towaru, ilości, a także do usprawnienia zaopatrywania sklepów.
  • RFID pozwala śledzić zapasy na terenie zakładu, w transporcie i w centrach dystrybucyjnych.
  • RFID można wykorzystywać do określania pozycji pojazdów, narzędzi, czy wyposażenia.

Jak rozwiązanie to sprawdza się w różnych obszarach?

DYSTRYBUCJA: RFID zwiększa wydajność, widoczność i dokładność w procesach dystrybucyjnych, a także redukuje koszty. Ma również znaczący wpływ na funkcjonowanie crossdocków, gdzie produkty dostarczane przez dostawców lub producentów są bezpośrednio dystrybuowane do klienta lub sieci sklepów detalicznych – czas magazynowania w crossdockach jest minimalizowany.

PRODUKCJA: RFID wpływa na trafność w podejmowaniu decyzji, redukuje czas pracy i związane z nią koszty oraz zapewnia lepszą widoczność dzięki śledzeniu materiałów w czasie rzeczywistym (w szczególności surowców i półproduktów), wspierając tym samym proces produkcji.