10 wskazówek, jak zwiększyć efektywność centrów dystrybucyjnych

with Brak komentarzy

Zarządzanie centrami dystrybucyjnymi jest niezwykle złożonym przedsięwzięciem. Potrzeba dużo czasu i doświadczenia, aby wszystkie procesy były efektywne. Przygotowaliśmy 10 punktów, które warto wziąć pod rozwagę, gdy myślisz o optymalizacji centrów dystrybucyjnych:

1. Przeanalizuj bieżące procesy

Firma nie może zwiększyć efektywności swoich magazynów, nie wiedząc, jak aktualnie wykorzystywane są zasoby. Rozpocznij optymalizację wydajności centrów dystrybucyjnych od analizy wszystkich procesów i działań operacyjnych. Korzystaj z narzędzi, które wesprą Cię w takiej analizie oraz które wskarzą najlepsze możliwe scenariusze korygujące obecny kształt centrów dystrybucyjnych.

2. Utwórz „magazyn wewnętrzny”

Zgrupuj produkty, które często są zamawiane jednocześnie. Możesz w ten sposób znacznie ograniczyć czas przeznaczany na przygotowanie przesyłek. Takie rozwiązanie pomaga uniknąć wąskich gardeł.

 

3. Ogranicz rodzaje opakowań

Chociaż różnorodność bywa czymś dobrym, to jednak w przypadku opakowań warto dążyć do minimalizacji ilości ich rozmiarów. Mniej opcji wymiarów kartonów może prowadzić do zmniejszenia ogólnych kosztów wysyłki oraz obniżyć koszt dla użytkowników końcowych.

4. Automatyzuj wszystko, co tylko można

Nowoczesna technologia automatyzuje wiele przyziemnych zadań, w tym pakowanie i załadunek produktów. Możesz zautomatyzować komunikację oraz procesy związane z planowaniem. Implementuj systemy automatyzujące każdą możliwą czynność, a na pewno zwiększysz możliwości sukcesu.

5. Zintegruj system WMS z innymi systemami

Nowe technologie umożliwiają stosunkowo łatwą integrację systemu WMS z innymi niezbędnymi systemami, takimi jak kompleksowy system zarządzania transportem (TMS). Usprawniony przepływ danych między systemami podniesie efektywność prac w centrum dystrybucyjnym.

 

6. Zredukuj zatłoczenie

Zatłoczony teren firmy może być dezorientujący i dezorganizować pracę, dlatego staraj się tego unikać. Poprawisz w ten sposób między innymi przepływ produktów. Zapanuj nad przyjeżdżającymi i  wyjeżdżającymi pojazdami. Dobry system awizacyjny na pewno skutecznie w tym pomoże.

 

7. Przeprowadzaj regularne szkolenia

Nieefektywny magazyn może być skutkiem słabego wyszkolenia pracowników. Pamiętaj, że nawet doświadczeni pracownicy wraz z upływem czasu mogą nabierać złych nawyków. Jeśli przeprowadzasz cykliczne szkolenia – nieustannie je ulepszaj, uwzględniaj w nich najnowsze technologie i procesy wdrażane w firmie. Unikaj długich, „szkolnych” zajęć. Spraw, aby były interaktywne i ubrane w atrakcyjną formę.

 

8. Zwiększ oświetlenie aktywowane ruchem

Właściwe oświetlenie magazynu jest problematyczne, a koszty energii elektrycznej mogą łatwo wzrosnąć do tysięcy złotych. Wdrożenie systemów oświetlenia uruchamianych ruchem w wybranych miejscach, np. obszarach pakowania czy rozpakowywania mniejszych przedmiotów ułatwi pracę pracownikom magazynowym. Dzięki temu poprawi się także dokładność realizacji zamówienia.

 

9. Uzyskaj porady od pracowników magazynu

Pracownicy w centrach dystrybucyjnych lub magazynach współdziałają ze sobą i codziennie korzystają z różnych technologii. Mogą mieć wgląd w to, jak można zmienić procesy lub projektowanie, aby poprawić ich wydajność. Słuchaj ich i zachęcaj do dzielenia się przemyśleniami.

 

10. Motywuj pracowników

Programy motywacyjne mają na celu promowanie silnej etyki pracy i poczucia spełnienia wśród pracowników. Zachęcają pracowników do podwójnego sprawdzania ich pracy i przestrzegania zasad i dobrych praktyk w firmie. Przeanalizuj to, czy obecne programy wymagają korekt.