Nowoczesne zarządzanie łańcuchem dostaw – na czym polega?

with Brak komentarzy

Rozwój logistyki w firmach obejmuje głównie usprawnianie obszarów działania procesów i płynności dostaw. Dzięki stale zmieniającym się technologiom zwiększają się bowiem oczekiwania klientów, którzy coraz częściej korzystają z usług e-commerce. Dlaczego firmy inwestują w nowoczesne zarządzanie łańcuchem dostaw? Na czym one polegają?

Jak zarządzać łańcuchem dostaw?

nowoczesne-zarzadzanie-lancuchem-dostawPojęcie łańcucha dostaw jest znane każdej osobie związanej z logistyką. Ogólnie rzecz ujmując, obejmuje on przede wszystkim czynności związane z transportem, przepływem informacji oraz towarów. Optymalny w zarządzaniu łańcuch dostaw powstaje w wyniku zgodnej współpracy poszczególnych ogniw, przede wszystkim nadawców oraz odbiorców towarów. Schemat przepływu dostaw powinien opierać się na przestrzeganiu sprawdzonych zasad, służących właściwemu sterowaniu siecią logistyczną, dlatego tak ważne jest zintegrowanie zarządzanie wybranymi ogniwami. Sprawia, że firmy otrzymują możliwość zbudowania trwałej relacji z ostatecznym odbiorcą, czyli klientem. Nowoczesne zarządzanie łańcuchem dostaw skupia się na połączeniu dotychczasowych, praktycznych i sprawdzonych rozwiązań z regularnie pojawiającymi się w biznesie technologiami komunikacyjnymi oraz informacyjnymi. Za ich sprawą przedsiębiorcy mają szansę osiągnięcia coraz lepszych wyników handlowych, a jednocześnie integracji kontaktów występujących nie tylko wewnątrz firmy, lecz także poza nią. Wdrożenie innowacyjnych koncepcji gwarantuje osiągnięcie dobrej pozycji biznesowej w warunkach zglobalizowanej konkurencji.

Innowacyjne technologie na start

Spośród bogatej oferty narzędzi optymalizujących przepływ dostaw, właściciele oraz menadżerowie przedsiębiorstw mogą skorzystać z różnego rodzaju systemów. Wśród funkcjonalności informatycznych tego typu narzędzi można znaleźć rozwiązania, takie jak na przykład optymalizacja dystrybucji, planowanie załadunków czy raportowanie on-line. Tego typu narzędziem jest na przykład system Optilo. Umożliwia on planowanie i zarządzanie wybranymi elementami procesu logistycznego, co pozwala między innymi na wyznaczenie najlepszej i najszybszej trasy dostaw oraz odpowiednie wykorzystanie przestrzeni ładunkowej.

Dlaczego warto usprawnić zarządzanie procesami logistycznymi?

zarzadzanie-lancuchem-dostawInnowacyjne rozwiązania w zakresie automatyzacji procesów logistycznych sprawiają, że firma zyskuje w poszczególnych obszarach łańcucha dostaw możliwość zwiększenia przerobu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów utrzymania zapasów oraz kosztów operacyjnych. Dodatkowo, przedsiębiorstwo, które zostaje włączone do sieci logistycznej umacnia swoją pozycję na rynku oraz stwarza zorganizowaną przestrzeń przyjazną każdemu pracownikowi.

Nowoczesne zarządzanie łańcuchem dostaw to jedno z najważniejszych zadań współczesnej logistyki. Zwiększające się zapotrzebowanie na produkty oraz rosnące oczekiwania klientów wymagają zmian w tradycyjnie pojmowanym łańcuchu dostaw – poprzez wprowadzenie innowacyjnych technologii, zmiany procesów i zasad czy rozwój dotychczasowych systemów. Tylko w takim przypadku logistyka „dogoni klienta”.